Yabancılar İçin (Expat) Sağlık Sigortası

Merhabalar! Yabancılar için (Expat) Sağlık Sigortası sayfamıza Hoş geldiniz.

Yurtdışına taşınmayı planlıyorsanız, düşünmeniz gereken en önemli şeylerden biri de yabancı sağlık sigortanızdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Yabancılar için (expat) sağlık sigortası, yurt dışında yaşarken veya seyahat ederken sağlık giderlerinizi karşılamak için tasarlanmıştır.

Özünde, gurbetçilerin sağlık sigortası, ülkenizdeki sağlık sigortası ile aynı şekilde çalışır: bir plan satın alırsınız, teminata karar verirsiniz ve aylık veya yıllık primler ödersiniz. Daha sonra hastalanmanız veya bir kaza geçirmeniz durumunda, sağlık sigortanız tedavi, hastaneye yatış ve ilaç masraflarınızı anlaştığınız miktar kadar karşılayacaktır.

\"Danimarka

Yabancılar için (Expat) Sağlık Sigortası ve Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına seyahate çıkarken muhtemelen seyahat sağlık sigortası satın almışsınızdır . Biliyorsunuz, yurtdışındaki tıbbi acil durumları kapsıyor – aynı göçmen sigortası. Ancak, uzun vadeli yurtdışına taşınmak istiyorsanız, seyahat sigortası uygun bir seçenek değildir.

Birincisi, seyahat sigortası kısa vadelidir ve yalnızca tıbbi acil durumları kapsar. Önceden var olan koşullar, doğum, diş hekimliği vb. nadiren seyahat sigortasına dahil edilir. Seyahat sigortası, yerleşik sağlık sigortası için değil, bir tatil veya iş gezisi sırasında sizi beklenmedik kayıplara karşı korumayı amaçlar.

 • ABD\’deki gurbetçiler için sağlık sigortası
 • Almanya sağlık sigortası
 • Gurbetçiler için Meksika sağlık sigortası
 • Gurbetçiler için Tayland sağlık sigortası

Gurbetçiler için Sağlık Sigortası Seçenekleri

Nereye taşındığınıza bağlı olarak, sağlık sigortası almak için aşağıdaki seçeneklere sahip olacaksınız:

 • Ulusal (kamu) bir sağlık sigortası planına ödeme yapın. Yurtdışında çalışıyorsanız, bir devlet sağlık sigortası planına ödeme yaparsınız ve daha sonra ücretsiz veya nispeten ucuz kamu sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. Bu tür bir sağlık hizmeti planı tüm ülkelerde mevcut değildir .
 • Yerel bir şirketten özel sağlık sigortası satın alın. Gideceğiniz ülkeye vardığınızda, yerel bir şirketten bir sağlık sigortası poliçesi satın alabilirsiniz. Kapsam genellikle o ülkenin sınırları içinde sınırlıdır.
 • Uluslararası sağlık sigortası satın alın. Bu tür sağlık sigortası, çeşitli destinasyonlarda (veya dünya çapında) kapsama alanı sunar. Özellikle çok seyahat eden veya çok hareket eden kişiler için en yaygın gurbetçi sağlık sigortası türüdür. Insubuy  veya International Citizens Insurance\’dan uluslararası bir sağlık sigortası planı satın alabilirsiniz Hem ailelerin hem de bireylerin ihtiyaçlarına uygun gurbetçiler için kapsamlı bir plan yelpazesi sunarlar.

Gurbetçiler için Ulusal Sağlık Sigortası

Taşındığınız ülkenin bir kamu sigortası planı varsa, o zaman çalışan bir ikamet olarak muhtemelen bunu kullanabileceksiniz. Ulusal sağlık sigortası sadece devlet hastanelerinde tedavi için ödeme yapar, bu nedenle başka bir yerde tedavi olmak istiyorsanız, cebinizden ödeme yapmanız veya özel bir sağlık sigortası planı satın almanız gerekir.

Örnek: Tayland\’da çalışan gurbetçiler, sosyal güvenlik katkıları (vergiler) aracılığıyla otomatik olarak bir kamu sağlık sigortası planına ödeme yapar. Bu onların Tayland\’daki belirli kamu hastanelerine ve kliniklerine gitmelerine ve ücretsiz tedavi ve bakım almalarına olanak tanır. Ancak, daha kaliteli özel hastanelerden birinde tedavi görmek isterlerse, ya ceplerinden ödeme yapmak ya da özel veya uluslararası bir göçmen sağlık sigortası planına yatırım yapmak zorundalar.

[box type=\”shadow\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]Unutmayın: Tüm ülkeler kamu sağlık hizmeti sunmaz, bu nedenle taşınmadan önce araştırmanızı yapmalı ve ne bekleyeceğinizi öğrenmelisiniz.[/box]

Yabancılara Özel Sağlık Sigortası

Gurbetçiler, hareket ettikten sonra herhangi bir zamanda yerel bir şirketten bir sağlık sigortası planı satın alabilirler. Özel sağlık sigortası planları, özel ve kamu hastanelerinde tedavi, ilaç, yatış, ameliyat vb.

Ancak, acil tahliyeyi veya kendi ülkenize geri dönüşü veya yurtdışında tıbbi tedaviyi kapsamadıkları için sınırlıdırlar.

Gurbetçiler için Uluslararası Sağlık Sigortası

Uluslararası sağlık sigortası, diğer tüm sağlık sigortası türleri ile aynıdır, bir ek olarak: daha geniş bir coğrafi alanda, hatta dünya çapında tıbbi tedavi için güvence altındasınız. Bu nedenle, çok seyahat eden veya ülkeler arasında gidip gelen gurbetçilerin popüler bir seçeneğidir.

Ek olarak, ABD\’den daha az gelişmiş tıbbi altyapıya sahip bir ülkede yurtdışında çalıştığınızı varsayalım. Bu durumda, ciddi bir acil durumda tedavi için eve geri gönderilmek isteyebilirsiniz. Bunun için çoğu yerel sigorta şirketinin sunmadığı tahliye kapsamına ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle yurt dışına taşınan ABD vatandaşları sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Nasıl Satın Alınır?

\"Danimarka

Insubuy veya  International Citizens Insurance gibi farklı planları karşılaştırmanıza olanak tanıyan karşılaştırma pazarları aracılığıyla, seyahate çıkmadan önce çevrimiçi olarak göçmen sağlık sigortası satın alabilirsiniz .

 1. Kişisel bilgilerinizi girmeniz yeterlidir (yaş, aile üyeleri, kapsama almak istediğiniz yer).
 2. Göz atabileceğiniz bir plan listesi göreceksiniz. Ne içerdiklerini öğrenmek için her zaman politikaları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.
 3. İhtiyaçlarınıza en uygun olduğunu düşündüğünüz planları seçin.
 4. “Karşılaştır” düğmesine tıklayın. Planları yan yana görebilir, daha detaylı okuyabilirsiniz.
 5. Hangi şekilde ödeme yapmak istediğinizi ve yıllık, aylık, üç aylık veya altı aylık olarak ödeme yapmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Yerel olarak bir sağlık sigortası planı satın alma

Ayrıca hedef ülkenize gitmek ve yerel bir şirketten bir plan satın almak için bekleyebilirsiniz. Bu durumda doğrudan bir şirkete başvurmanız ve seçenekleri gözden geçirmeniz gerekir. Satın almadan önce politikayı okuduğunuzdan emin olun.

Ancak, bir göçmen sağlık sigortası planı satın almadan önce şunları iki kez kontrol edin:

 • Ulusal sağlık sigortanız var mı? Hükümet tarafından zorunlu kılınan ulusal sağlık sigortası için uygunsanız, büyük olasılıkla, özel hastanelerde tedavi gibi ulusal sigortanın bıraktığı boşlukları dolduran özel sağlık sigortası isteyeceksiniz.
 • İşvereniniz sağlık sigortası sunuyor mu? İşvereniniz bir sağlık sigortası planı sunuyorsa, kaydolmadan önce poliçe hakkında bilgi sahibi olun. Bir expat olarak, sizi yurt dışında da kapsayan bir sağlık sigortası planı isteyeceksiniz. Önceden seçilmiş bir plan, istediğinizden veya ihtiyaç duyduğunuzdan (veya daha fazla) daha az kapsama sahip olabilir. İşvereninizin sunduğu plan ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, vazgeçip çıkamayacağınızı öğrenin ve kendi sigortacılarınızı seçin.

En İyi Yabancılar İçin (Expat) Sağlık Sigortası Planı Nasıl Seçilir?

En iyi sağlık sigortası planı, özel ihtiyaçlara bağlı olarak herkes için farklıdır. Bu nedenle, bir gurbetçi sağlık sigortası planı seçerken aşağıdakilere dikkat edin:

 • Kapsam sabit mi yoksa kapsamlı mı? Sabit teminat planları daha ucuzdur, ancak talep başına yalnızca sabit bir tutar öder (bazı durumlarda çok düşük olabilir). Kapsamlı teminat planları daha pahalıdır, ancak sigorta şirketi %100\’e kadar çıkabilen bir yüzdeye göre ödeme yapar.
 • Sigorta planı ihtiyacınız olan her şeyi kapsıyor mu? En azından tüm temel tıbbi acil durumları ve tedaviyi kapsıyor mu ?
 • Yurtdışındaysanız sizi kapsayacak mı? ABD\’ye veya başka bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız, orada sağlık sigortanız var mı? Planın tahliye veya geri dönüş kapsamı var mı?
 • “Opsiyonel” kapsama seçenekleri nelerdir? Diş kaplaması var mı, yoksa başka bir yerden mi almanız gerekiyor? Peki ya annelik?
 • Politika maksimum ne kadar? Yıllık mı, ömür boyu mu, talep başına mı yoksa sınırsız mı?
 • Yenilenebilir mi?
 • Muafiyet ne kadar? Sigorta şirketi devreye girmeden ve gerisini karşılamadan önce kendinize ne kadar ödemeniz gerekiyor?
 • Plan önceden var olan koşulları kapsıyor mu? Evet ise, ne ölçüde?
 • Yabancı uyruklu sigorta şirketinin doğrudan talep prosedürü var mı? Bazı sigorta şirketlerinin belirli hastanelerle anlaşmaları vardır ve hastane faturayı doğrudan sigortacılara gönderebilir ve sizin herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Bunlara genellikle “ağ içi” hastaneler denir.

Insubuy veya Uluslararası Vatandaş Sigortası\’nda ihtiyaçlarınıza en uygun sağlık sigortası planını seçebilirsiniz .

Yabancılar İçin (Expat) Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Çoğu gurbetçi sağlık sigortası planı aşağıdakileri kapsar, ancak neyi ve ne ölçüde kapsamak istediğinizi seçebilirsiniz:

 • Yatarak tıbbi tedavi: hastaneye yatış, ameliyat, yoğun bakım ünitesi, anestezi, laboratuvar testleri ve röntgen.*
 • Ayakta tıbbi tedavi: doktor ziyareti, uzman ziyareti, psikiyatrist ziyareti, acil bakım, acil servis, vb.
 • Acil servisler
 • Reçeteli ilaç
 • Diş kaplama.
 • Vizyon kapsamı
 • Annelik
 • Ruh Sağlığı hizmetleri
 • Fizyoterapi
 • Rehabilitasyon
 • Önceden var olan sağlık koşulları
 • Tahliye veya geri dönüş
 • Seyahat sağlık sigortası

*Bu öğeler genellikle “temel teminat” planlarına dahil edilir. Bu, çoğu sigorta şirketinin bunları karşılayacağı anlamına gelirken, geri kalan öğeler bir gurbetçi sigorta poliçesine dahil edilebilir veya edilmeyebilir, ancak bunları eklenti olarak satın alabilirsiniz.

Yabancılar İçin (Expat) Sağlık Sigortasını Ne Zaman Almalısınız?

Yurtdışına resmi olarak taşınmadan önce veya en azından mümkün olan en kısa sürede expat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Bazı sigorta planlarının, tam kapsam kapsamını sunamayacakları bir bekleme süresi vardır. Bu nedenle, ne kadar erken satın alırsanız, acil bir durumda size iyi bakılacağından o kadar emin olabilirsiniz.

Doğal olarak, yerel bir sigorta planına abone olmayı düşünüyorsanız, yerleşene kadar beklemeniz gerekecektir.

Buna karşılık, ulusal (kamu) sigorta planları için kurallar ülkeye göre değişir. Ancak, herhangi bir noktada uluslararası gurbetçi sigortası satın alabilirsiniz.

Yabancılar İçin (Expat) Sağlık Sigortası Maliyeti Ne Kadardır?

Gurbetçiler için sağlık sigortası planlarının fiyatı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Uluslararası veya yerel. Uluslararası planlar, yerel planlara göre hem coğrafi kapsam hem de kapsanan öğeler açısından daha geniş bir kapsama alanına sahip oldukları için daha basit maliyetlidir.
 • Yaşınız. Çoğu şirketin farklı yaş aralıkları için farklı fiyatları vardır. Fiyatlar müşterinin yaşıyla birlikte artar ve birçok şirket belirli bir noktadan sonra (genellikle 75-85 yıl) teminat vermeyi bırakır.
 • Kapsama miktarı. Maksimum 500.000 ABD Doları tutarında bir plan satın alırsanız, 2.000.000 ABD Doları tutarında bir plandan daha ucuza mal olur. Bu, poliçeye bağlı olarak yıllık olarak veya talep başına karşılanacağınız tutardır.
 • Kapalı öğeler. Yalnızca tıbbi tedavi, hastaneye yatış, acil servisler vb. içeren temel bir plana abone olursanız, doğum, diş veya akıl sağlığı gibi “isteğe bağlı” öğeleri kapsamaktan daha ucuza mal olacaktır.
 • Plana dahil olan insanlar. Doğal olarak, bireysel sağlık sigortası planı için, aile üyelerinizi de kapsayan bir plandan daha az ödersiniz.

[box type=\”info\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]Unutmayın: Mevcut en ucuz planı seçmeyin. Bu tür planlar genellikle son derece sınırlıdır ve size ihtiyacınız olan kapsamı sağlamayacaktır. Gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, özellikle sağlık sigortası söz konusu olduğunda, muhtemelen öyledir.[/box]

Yabancılar İçin (Expat) Sağlık Sigortası ile Talep Nasıl Yapılır?

\"\"

Tüm sağlık sigortası şirketlerinin yardım istemek için arayabileceğiniz bir acil yardım hattı vardır. Ayrıca, poliçeyi satın almadan önce öğreneceğiniz bir talebi işleme koymak için kendi belirlenmiş prosedürleri vardır.

Bazı uluslararası sigorta şirketlerinin tedavi görebileceğiniz bir hastane ağı vardır ve hastane faturayı doğrudan şirkete gönderir – herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.

Diğer durumlarda, faturayı ödemeniz ve ardından geri ödeme talebinde bulunmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Sadece Mevcut Sağlık Sigortamı Kullanamaz mıyım?

ABD\’de zaten sağlık sigortanız varsa, yurt dışına taşınırken neden bunu kullanmaya devam edemeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Bu, daha önce söylediğimiz şeye geri dönüyor: muhtemelen yerel bir şirkette sigortalısınız ve yerel sigorta şirketleri yurtdışında sağlık sigortası sunmuyor.

Yapsalar bile, kapsam son derece sınırlı olacak ve daha yüksek kesintiler ödemek zorunda kalacaksınız. Başka bir ülkeye taşınmak ve ABD\’de de sağlık sigortasını geri ödemek ekonomik olarak akıllıca değil.

Expat Sağlık Sigortası Coronavirüsü Kapsar mı?

Bir sağlık sigortası şirketinin koronavirüs ile ilgili talepleri karşılayıp karşılamadığı ilgili şirkete bağlı olacaktır, ancak büyük olasılıkla poliçe açıklamasında belirtilecektir. Değilse, pandemiler, viral salgınlar veya istisnalar bölümü ile ilgili bir madde olup olmadığını kontrol edin.

Bazı sigorta şirketleri, 13 Mart 2020 itibariyle yeni koronavirüsü hariç tutmak için politikalarını zaten yeniden ayarladılar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top