Sarı Humma Aşısı

SarıHumma Aşısı Nerede Yapılır?

SarıHumma Aşısı Nerede Yapılır?

Sarı Humma aşısı nedir? Sarı Humma aşısı nerede yapılır. Sarı Humma aşısı yapanlar yerler neresidir?Sarı humma aşısı, sarı humma virüsüne karşı koruma sağlar ve sarı hummanın yaygın olduğu bölgelere seyahat edenler için özellikle önemlidir. Peki, sarı humma aşısı nerede yapılır?

Uluslararası aşı sertifikası düzenleme yetkisi yalnızca Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü seyahat sağlığı merkezlerinin yetkisinde olduğu için “sarıhumma” aşısı sadece Genel Müdürlüğün yetkili seyahat sağlığı merkezlerinde yapılır.

Sarı humma aşısı, sağlık kuruluşlarında veya seyahat sağlık merkezlerinde yapılabilir. Genellikle aşı yaptırmak isteyen kişiler öncelikle seyahat etmek istedikleri ülkenin sağlık gereksinimlerini araştırarak aşı ihtiyacını belirlerler. Bu araştırmayı yaparken, seyahat edilen ülkelerde sarı humma aşısı olmanın gerekip gerekmediği veya aşının zorunlu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde, yurt dışına çıkacaklara seyahat sağlığı hizmeti yetkili merkezlerimizce sunulmaktadır. Bu merkezlerde, hastalıklara karşı aşı yapıldıktan sonra bazı ülkelere giriş için zorunlu olarak gösterilmesi istenen ve İngilizce, Fransızca, Türkçe olarak hazırlanan “uluslararası aşı sertifikası” düzenlenir.

\"Sarı
\"Sarı

Seyahat öncesi;

Sarı Humma için riskli ülkeler, Seyahat Sağlığı Merkezlerinden veya 444 77 34 numaralı Seyahat Sağlığı Hattından ücretsiz öğrenilebilir.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Seyahat Sağlığı Merkezlerindeki hekimler seyahat edilecek ülkenin şartları ve sağlık koşulları hakkında başvuranlara danışmanlık hizmeti vermektedir.

Hastalığın görüldüğü bölgeye gitmeden önce MUTLAKA Seyahat Sağlığı Merkezine başvurularak AŞI yaptırılmalıdır.

Sarı Humma Aşısını Yapan Yerler

Sarı Humma aşısı yapan yerler, Sarı Humma Aşısı yaptırmak istediğinizde aşağıdaki iletişim numaralarından randevu almanız gerekmektedir.

Sarı humma aşısı yaptırmak için bazı ülkelerde resmi sağlık kuruluşlarına başvurmak gereklidir. Bu ülkeler arasında Brezilya, Angola, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Gambiya, Gana, Madagaskar, Nijerya, Paraguay, Peru, Senegal, Sierra Leone, Togo ve Uganda bulunmaktadır. Bu ülkelerde aşı yaptırmak isteyenler, resmi sağlık kuruluşlarına başvurarak aşılarını yaptırabilirler.

Aşağıda yazılı listede Sarı humma aşısını yapan yerler yazılmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahilleri Genel Müdürlüğü seyahat sağlık merkezlerinde aşı yaptırabilirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIĞI MERKEZLERİMİZ

Seyahat Sağlığı Hizmeti Veren Merkezlerin İletişim Bilgileri

Sarı Humma Aşı Yapılan Merkezler:

\"\"
  • Ambarlı limanı tel: 0212 875 57 83
  • İstanbul limanı (karakoy): tel: 0212 244 25 94
  • Ataturk hava limanı : 0212 565 54 61-63
  • İstanbul limanı Karaköy sahil sağlık merkezinde
  • Esenboğa Hava limanı
  • İzmir Hava limanı
  • Antalya Hava limanı

Hafta içi mesai saatleri:

09:30/12:00 ve 14:00/16:00 saatleri arası

Ücretsiz olarak yapılan aşı ilk saatlerde çok kalabalık oldugundan mesai baslar başlamaz gitmemeniz hatta mesai bitimlerine yakin gitmeniz tavsiye olunur.

Not! COVID-19 hastalığı nedeniyle havalimanlarına sadece uçuşu olan kişilerin girmesine müsaade edildiğinden dolayı, seyahat sağlığı hizmeti için havalimanlarında bulunan merkezlerimize başvurmak isteyenlerin önceden telefonla iletişime geçmesi uygun olacaktır.

Sarı humma aşısı ili iligili detaylı bilgi SarıHumma Aşısı (Yellow Fever) buradan ulaşabilirsiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahilleri Genel Müdürlüğü https://www.seyahatsagligi.gov.tr/ web sitesinide incelemeniz da fayda olacaktır

Yukarıda yazılı olan sağlık merkezlerini arayarak Sarı Humma Aşısını nerede yaptırabilirim sorunun cevabını almış olacaksınız.

Seyahat Sağlığı Hizmeti Veren Merkezlerin İletişim Bilgileri

https://www.seyahatsagligi.gov.tr/site/yetkilimerkezadresleri

Seyahat Sağlık Sigortası yazımızı okumak için tıklayınız.

https://www.kocakvize.com/seyahat-saglik-sigortasi/

Sonuç olarak, sarı humma aşısı seyahat edenler için önemli bir aşıdır ve aşı yaptırmak için sağlık kuruluşlarına veya seyahat sağlık merkezlerine başvurulabilir. Ancak, seyahat edilen ülkelerde aşının zorunlu olup olmadığı ve hangi sağlık kuruluşlarında aşı yapılacağı önceden araştırılmalıdır.

Sarı Humma Aşısı nerede yapılır? yazımızı okuğunuz için teşekkür ederim. Sizde sarı humma hastalığına yakalanmamak için aşı olmayı ihmal etmeyiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top