belcika vizesi

Belçika Vizesi

Merhabalar! Belçika vizesi, Türk vatandaşlarının Belçika\’yı ziyaret etmek istenildiğinde alınması gereken giriş-çıkış iznidir. Ülkeler arasında yapılan seyahatlerde bilindiği üzere istisna durumlar hariç pasaport ve vize zorunluluğu vardır. Eğer adımınızı atmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey ise vizenizi almaktır.

Belçika vizesi almak için başvuru süreci de gözünüzü korkutmasın. Belçika vizesi nasıl alınır? Belçika vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık.

Belçika vizesi sitesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz.

[box type=\”info\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]TELEFON: 0539 666 66 62      Email: info@kocakvize.com[/box]

[box type=\”note\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]

Başlıca Hizmetlerimiz;

Hollanda Vizesi için Başlıca Hizmetlerimiz aşağıda yer almaktadır.

 • Randevu almak
 • Gerekli evrakları size bildirmek ve dosyanızı gerekli formatta hazırlamak
 • Sizin adınıza elçiliğe başvuru yapmak
 • Online Başvuru formunuzu doldurmak
 • Durumunuzu açıklayıcı elçiliğe hitaben yazılmış niyet mektubunuzu İngilizce olarak hazırlamak
 • Uçak rezervasyonunuzu yapmak
 • Davet mektubunuz mevcut değil ise otel rezervasyonu yapmak
 • Gerekli Türkçe evraklarınızı İngilizce tercüme etmek
 • Vize görüşmesi ile ilgili gerekli bilgileri size sunmak
 • Son olarak da, dosyanızı elçiliğin istediği formatta hazırlamak
 • Elçilikten geri pasaportu teslim almak
 • Vize ile beraber Pasaportu sizelere teslim etmek [/box]

Belçika Vizesi Hakkında

\"Belçika

Belçika ülkesine seyahat edecek Türk ve diğer vatandaşların Belçika\’ya gitmek için aldıkları vizedir. Vize pasaportun içine işlenmekte olup bir nevi izin belgesidir.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’ya seyahat gerçekleştirmek için ilk önce yetkili vize ofisleri üzerinden Vfs Global ve Belçika Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Belçika vizesi ​için gerekli evrakları ve Belçika vizesi için istenilen belgeleri hazırladıktan sonra ve Belçika vize ücretini yatırdıktan sonra Belçika için 1 aylık Belçika vizesi, 3 aylık Belçika vizesi, 6 aylık  Belçika vizesi, 1 yıllık Belçika vizesi alabilirsiniz.

 • Pasaport ( Belçika vizesi alabilmeniz için en az 6 aylık süreli pasaporta sahip olmalısınız)
 • Pasaportunuzda iki boş sayfa olmalıdır.
 • Pasaport orijinali ve son 5 yıla ait vizeli sayfaların fotokopisi
 • Belçika Schengen vize başvuru formu (Buradan İndirebilirsiniz)
 • 2 adet 35×45 mm boyutunda biyometrik fotoğraf (Detayları burada açıklanmıştır)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel rezervasyonu ya da varsa davetiye mektubu
 • Gidiş-dönüş uçak (ulaşım) rezervasyonu
 • Finansal durumu gösterir evraklar
 • Çalışma durumunu gösterir mesleki evraklar
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat amacını kanıtlar nitelikte ek davetiye ve belgeler
 • Varsa tapu, ruhsat, kira kontrat vb. fotokopisi

Belçika vize istiyor mu? Belçika\’ya vize var mı?

\"Belçika

Belçika vize istiyor mu? Belçika\’ya vize var mı? Belçika vize gerekiyor mu? Belçika vize ister mi? Belçika yeşil pasaporta vize istiyor mu? Belçika vize gerekiyor mu?

[box type=\”info\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]

Diplomatik (Siyah) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Hizmet (Gri) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Hususi (Yeşil) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport: Vizeye tabidirler. Vize almaları gerekmektedir.

[/box]

Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Belçika’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Belçika Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Belçika Schengen vize başvurusu VFS Global Belçika vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli olarak yapacağınız seyahatler için almanız gereken vize türlerine dair başvurular doğrudan konsolosluğa yapılmamaktadır. Öncelikle yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile iletişim kurmanız gerekecektir. Yalnızca uzun süreli vize alınacak olması durumunda Belçika diplomatik temsilcileri aracılığıyla başvurular kabul edilecektir. Belçika vize başvurularınızı gerçekleştirirken, bulunduğunuz bölgeye en yakın konumda olan konsolosluk ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Alınması gereken randevular ve sunulacak evraklar hakkında bilgi alabilmek adına profesyonel ofisleri tercih edebilirsiniz.

Böylelikle eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlanmasını isteyeceğiniz Belçika vize başvuru evrakları sayesinde daha olumlu süreçleri yaşayabilirsiniz. Biyometrik verilerin son 5 yıl içerisinde alınmış olması halinde yeniden başvuru yapmanıza gerek duyulmayacaktır. Ancak böyle bir işlemi, bu süre içerisinde gerçekleştirmediğinizde biyometrik veri için şahsen başvurmanız gerekecektir. Başvurular esnasında istenecek olan biyometrik veriler için bazı fiziki engellerin bulunması halinde ve başvuru sahibinin 12 yaşından küçük olması halinde muafiyet tanınmaktadır. Bu tür durumların olmaması halinde randevu gününde konsoloslukta bulunarak parmak izi taraması yapılmasını sağlamanız istenecektir.

Tüm bu işlemlerin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesi halinde yapılacak başvuruların sonuçlanma süresi 7-15 iş günü olacaktır. Başvuru türünüze göre bu sürelerin uzayabileceğini unutmamalısınız. Çalışma veya oturma izni almak için Belçika vizesine başvuracak olan kişilerin yaklaşık 4 hafta öncesinden tüm işlemlerini tamamlamaları önerilmektedir. Böylelikle seyahatlerinizi iptal etmek veya ertelemek zorunda kalmamanız için gerekli tedbirler alınacaktır.

Belçika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Belçika Konsolosluğuna yapacağınız başvurular neticesinde seyahat amaçlarınıza göre Belçika vize işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Schengen ülkeleri arasında yer alan Belçika’ya seyahat etmek istediğinizde, ziyaretlerinizi gerçekleştirebilmek için vize almanız gerekmektedir. Ancak kısa süreli olarak yapacağınız seyahatler için almanız gereken vize türlerine dair başvurular doğrudan konsolosluğa yapılmamaktadır.

Öncelikle yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile iletişim kurmanız gerekecektir. Yalnızca uzun süreli vize alınacak olması durumunda Belçika diplomatik temsilcileri aracılığıyla başvurular kabul edilecektir. Belçika vize başvurularınızı gerçekleştirirken, bulunduğunuz bölgeye en yakın konumda olan konsolosluk ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Alınması gereken randevular ve sunulacak evraklar hakkında bilgi alabilmek adına profesyonel ofisleri tercih edebilirsiniz.

Belçika vizesine başvurmak istediğinizde 90 günden daha kısa süreli seyahatleriniz için kısa süreli Belçika vizesi, 90 günün üzerindeki seyahatleriniz için ise uzun süreli Belçika vizesi başvurularını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvurularınızla hangi konsolosluğun ilgilendiğini kontrol ettikten sonra vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize ofisleri ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul ve çevresinde yaşayan kişilerin İstanbul Başkonsolosluğu’na, Ankara ve çevresinde yaşayan kişilerin ise Belçika vize başvuruları için Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmaları gerekmektedir.

Başvurularınızın onaylanması için normal süreçlerin aşmaması adına tatil günlerine dikkat etmeniz önerilmektedir. Türkiye’nin ve Belçika’nın resmi tatillerini göz önünde bulundurmanız, daha kısa sürede sonuç almanız açısından faydalı olacaktır. Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması halinde ise yasal velileri tarafından imzalanması gereken evraklar sunulacaktır. Muvafakatname belgesinin hazırlanması bu aşamada talep edilecek belgelerin arasında yer alacaktır.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika vizesi yetkili vize ofisleri üzerinden başvuru yapılarak alınabilir. Vize ofisleri sizin adınıza vize başvurusu yapma yetkisine sahiptirler.

Ayrıca VFS GLOBAL Belçika vize başvurusu merkezi üzerinden de yapabiliriler.

Belçika vize türleri

Belçika Schengen vize (C Tipi )

90 gün altı vizedir. Belçika’da 90 günden daha az bir sürede kalınacak ise  C-tipi vizeden birilerini seçip almaları gerekmektedir.

 • Turistik vize (Turizm vizesi)
 • Ticari Vize (iş ve fuar vizesi)
 • Çalışma vizesi
 • Aile ve Arkadaş ziyaret vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Tır Şoförü vizesi

Belçika Ulusal Schengen vize (D Tipi – Uzun Dönem )

90 gün üzeri vize tipidir. Belçika’da 90 günden fazla kalınacak ise D-tipi vizeleri almaları gerekmektedir.   Çalışma, Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi, Staj, Dil Kursu için alınan vize tipidir

 • Çalışma vizesi
 • Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi vizesi
 • Staj vizesi
 • Dil Kursu

Belçika Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

\"Belçika

 • Schengen vizesi başvuruları için elçilik ya da konsolosluktan randevu almak gerekmektedir. Randevunun, seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınması tavsiye edilmektedir.
 • Elçilik ya da konsolosluktan alınan randevu sonrasında istenen belgelerin tamamı elden teslim edilmektedir.
 • Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaportlarda ise en az iki boş sayfa bulunmalıdır.
 • İlk kez Schengen vizesine başvuruda bulunacakların randevu alarak parmak izi vermeleri gerekmektedir. Parmak izi, 5 yıl süre için geçerlidir. Bununla birlikte, 02.02.2015 tarihinden önce Belçika vizesi için alınan parmak izleri Belçika Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.
 • 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla Belçika’ya seyahat etmek mümkün değildir.

Belçika Turistik Vizesi

Tatil, gezi ya da balayı için turistik vizeler kısa sürede sonuç vermektedir. Birçok vize türüne göre istenen evraklarda daha hızlı şekilde temin edilmektedir. Belçika turistik vize için de bu durum geçerliliğini korumaktadır. Sorunsuz şekilde işlemlerinizin tamamlanabilmesi için sizden istenen evrakları hazır hale getirmeniz gerekir. Fakat Belçika konsolosluğu hiçbir şekilde doğrudan yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Belçika vize başvurusu için konsolosluğun bizzat yetkilendirdiği merkezlerle iş yürütebilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus merkezlerin yetkili olup olmadığıdır. Turistik seyahatler 90 günlük süreyi kapsadığından dolayı başvurularınızı kısa süreli vizeler olarak yapmanız gerekmektedir. Belçika Schengen ülke dahilinde olduğundan dolayı başvurularınızda bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Belçika Schengen vizesi ile birçok ülkeyi ziyaret etmeniz mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ise ilk seyahatin Belçika’ya yapılmasıdır. Bu sayede Belçika’dan diğer ülkelere rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz.

Seyahat planlarınızı yaparken evrak teminlerine özen göstermeniz çok önemlidir. Değerlendirmeler esnasında dosyanızda uçak ve otel rezervasyonları olması gerekmektedir. Fakat otel ve uçak ile ilgili ön ödeme yapmamaya çalışın. Vizeniz onaylanmadan yaptığınız ödemeler sonucun olumsuz çıkmasında tarafınıza iade edilmeyebilir. Bu tür ayrıntılara dikkat etmeli ve riskli hallerden uzak durulmalıdır.

Belçika turistik vize konusunda vize merkezimizden ayrıntılı bilgi edinmeniz ve nasıl bir yol haritası çıkarmanız gerektiği tarafınıza aktarılacaktır. Böylece gerçekleştirmek istediğiniz seyahat sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilecektir. Vize alabilmenize mani olabilecek bir durum olmadığı taktirde vize onayınızın olumlu sonuçlanması yüksek ihtimallidir.

Başvurularda güncel bilgi aktarımı yapılması önemlidir. Vize başvurularında doldurulması gereken formun değişmiş olması gibi durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca sizden istenen belgeler konusunda da mutlaka evrak tarihlerine dikkat etmeniz gerekecektir. Pasaportunuzun da geçerliliği ve uygunluğu da mutlaka denetlenmelidir. Yıpranmış bir pasaport ile başvuruda bulunmanız ret olmasına sebep olabilir. Ayrıca pasaportunuzun içerisinde bulunması gereken 2 boş sayfanın da kontrolü yapılmalıdır. Bu tür kontroller ayrıca vize başvuru merkezi tarafından da yapılacaktır. Belçika turistik vize konusunda zaman sorunu yaşamamak için önceden tedbir almak daha doğru olacaktır. Seyahat tarihine yakın başvuru yapmak zorunda kalındığında sıkıntılı evrakın düzeltilmesi zaman alabilir.

Belçika Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika’ya ailenizi ya da arkadaşınızı ziyaret etmek için gitmek istemeniz halinde vize almanız gerekmektedir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan vize türleri seyahat amacına göre değiştiği için öncelikle amaç belirlenmelidir. Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ispat etmeniz gereken bazı belgeler söz konusudur. Bu belgelerden bir tanesi ziyaret etmek istediğiniz kişinin sizi davet ettiğini gösterir belgedir.

Sizi Belçika’ya davet edecek kişinin hazırlaması gereken davetiye usullere uygun şekilde olmalıdır. Öncelikle Belçika’da ki ikame adresi ve iletişimi davetiyede bulundurmalıdır. Ne iş yaptığına dair belgeleri de ekleyerek yaşamış olduğu bölgenin ilgili kurumundan davetiyeyi onaylatmalıdır. Başvuru dosyasında sunmanız gereken davetiyenin orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Davetiyenin fotokopisi kabul görmediği için orijinal davetiyeyi almadan Belçika vize başvurusu yapmamanız önemlidir.

Ziyaretler ile alakalı yapılan başvurularda vize talebinde bulunan kişinin geri döneceğini de ispat etmesi istenmektedir. Kalıcı olarak gitme planları yapmaması ve ziyaret sonrasında geri dönüşünün kesin olması gerekir. Özellikle bu noktada dikkat edilen husus ise mesleki durumudur. Gelir belgeleri ve banka hareketlerini de doğru şekilde sunmak Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi alabilmede önemlidir. Olumsuz haller ile karşılaşmama adına da doldurulması gereken formların gerçekle birebir olması gerekir. Vermiş olduğunuz bilgilerin teyitleri gerekli kurumlardan sorularak öğrenildiği için doğru bilgi ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı verilen tüm bilgilerin doğru olmasına ve kriterlere uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Belçika konsolosluğu vizeler ile ilgili doğrudan başvuruları kabul etmediği için vize merkezleri ile işlemleri yürütmeniz gerekecektir. Burada dikkat edilecek husus konsolosluğun vize merkezine yetki verip vermediğidir. Bunu araştırarak Belçika vize işlemleri başlatmanız daha iyi olacaktır. Schengen ülkesi olan Belçika başvurularda parmak izi ibrazlarına da dikkat etmektedir. Daha önce Schengen vizesi alarak seyahat yapmışsanız parmak iziniz sistemde kayıtlı demektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ise parmak izi sistemde 5 yıl kalmaktadır. 5 yılı geçmesi durumunda ise yenileme yapmanız gerekecektir. Sürelere dikkat ederek sistemde kayıtlı olup olmadığını sorgulamanız daha iyi olur. İlk kez başvuruda bulunanlar için ise böyle bir sorgu olmadan doğrudan parmak izi işlemlerini yapması gerekir.

Belçika Ticari Vizesi

Ticari alanda ki büyümenin dış ticaret ile daha hızlı olduğu ve etkin çalışma alanında başarıya ulaşmanın daha kolay olduğu bilinen bir gerçektir. Hal böyle olunca da yurtdışı ticari ilişkilerin önemi artmaktadır. Dış ticaret konusunda Belçika oldukça etkin rol üstlenmiştir. Sizde ticari faaliyetlerinizde gerçekleştirmek ve daha iyi seviyelere ulaşmak adına Belçika ticari vize edinmeniz gerekecektir.

Vize öncesi hangi firma ile ne tür iş yapacağınızın planlamasını yapmalı ve o firmadan davetiye almanız gerekir. Davetiyeniz olmadan ticari vizeyle Belçika’ya gitmeniz pek mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda fuar gibi organizasyonlarda yer alabilmeniz için de davetiyeniz olması zorunludur. Başvuru dosyasında bulunması gereken davetiyenin mutlaka orijinal nüshasının sunulması gereklidir. Belçika vize başvurusu esnasında ek belge taleplerini de hızlı şekilde temin etmelisiniz. Seyahat planınıza uygun şekilde hareket ederek istediğiniz ticari işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Firmaların ticari vizeler konusunda mutlaka faaliyetlerini gösterir belgeleri sunmaları gerekir. Doğrudan şirket ya da firma sahibi vize başvurusunda bulunacaksa imza sirküleri ve firmanın başvuru sahibine ait olduğunu gösterir belgeler olmalıdır. Firma çalışanı gidecekse de çalıştığını ve firma adına gitmek istediğini ispatlaması gerekir. Ayrıca hem çalışan hem de firma sahibinin son 3 aylık dönemde ki banka hesap hareketleri sunulmalıdır. Belçika ticari vize eksik evrak sunulmadığı sürece kolay alınabilir özelliğe sahiptir. Pasaportunuz, davetiyeniz ve diğer belgeleriniz hazır olduğunda vize başvuru merkezi ile başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Yaklaşık olarak 15 gün içerisinde sonuçlanan başvurular nihayete ermektedir.

İş toplantılarınızı ve iş görüşmelerinizi rahat şekilde gerçekleştirmeniz adına vizenizin olması zorunludur. Belçika ticari vize evraklarını incelerken karşılıklı anlaşma olup olmadığına bakarak hareket etmektedir. Bu yüzden mutlaka görüşeceğiniz firma ya da şahısla sağlam temeller üzerine kurulu iş yürütün. Belçika vize işlemleri titiz şekilde yürütülmesi ve aksi durumların oluşmaması adına önceden tedbirler alınması gereken türdedir. Her evrakın kontrolü de birkaç defa mutlaka yapılmalıdır. Böylece hatalı bilgi ya da belge sunma ihtimali ciddi anlamda düşecektir. Her belgenin mutlaka başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Bu yüzden belgelerin hazır hale getirilmesinden sonra imzaları olup olmadığına bakılması gerekecektir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar. Belçika Vizesi İstenilen Belgeler

VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

□  PASAPORT 6 Aylık süreli. İki Boş sayfa olmalı 

□  BİOMETRİK FOTOĞRAF (Fotoğraf ölçüsü 3.5X4.5) 

□  NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ (Barkodlu. Nüfus aile seçili olacak) 

□  YERLEŞİM BELGESİ  Barkodlu. 

□  SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI. Biz yapabiliriz

□  SEYAHAT REZERVASYONLARI Biz yapabiliriz

□  KONAKLAMA BELGELERİ Biz yapabiliriz  

□  BANKA HESAP DÖKÜMÜ  Son 3 Aylık Islak imzalı kaşeli. İmzalayanın imza sirküsü

□  DAVETİYE Davet edenin oturum kartı.  Maaş Bodrosu  

□  KİMLİK KARTI FOTOKOPİ 

□  VİZE TALEP DİLEKÇESİ Biz yapabiliriz 

□  ÇALIŞMA & İZİN BELGESİ Biz yapabiliriz 

□  KİŞİ ÇALIŞAN  

 • Güncel tarihli Şirket Evrakları (faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi fotokopileri)
  • SGK İşe giriş bildirgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü (barkodlu)
  • Maaş bordrosu (son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Antetli kağıda yazılmış dilekçe kaşeli ve imzalı olmalıdır.

□  KİŞİ ŞİRKET SAHİBİ 

 • Orjinal Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
  • Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi
  • Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
  • SGK/BAĞKUR Tescil ve Hizmet dökümü
 • Antetli kağıda yazılmış dilekçe kaşeli ve imzalı olmalıdır.

□  KİŞİ EMEKLİ 

 • Emeklilik kartı fotokopisi (varsa)
  • Emekli olunan kurumdan alınmış yazı (ıslak imzalı) ya da e-devlet’ten alınmış emeklilik kaydı (SGK tescil ve hizmet dökümü) ve emeklilik maaş bilgisinin çıktısı
  • Emeklilik maaşı aldığı bankadan geriye dönük 3 aylık banka dökümü ve banka yetkilisinin imza sirküleri

□  KİŞİ MEMUR / AVUKAT / DOKTOR 

 • Görev ve İzin yazısı (kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı
  • Görev kimlik kartı fotokopisi
  • Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve mühürlü)

□  KİŞİ ÖĞRENCİ 

 • Öğrenci belgesi (güncel tarihli, orijinal)
  • Muvafakat name (kişi 18 yaşından küçükse hem anne hem de baba tarafından imzalanmış noter onaylı belgenin orijinali)
  • Öğrenciye sponsor olacak kişi tarafından hazırlanacak evraklar

□ KİŞİ ÇİFTCİ / TÜCCAR 

 • Oda Sicil kaydı (Son 3 ay içerisinde alınmış)
  • Güncel Şirket Evrakları (sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi)
  • Meslek kimlik kartı fotokopisi
  • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü
  • Maaş Bordrosu (son aylık kaşe ve ıslak imzalı)

□ KİŞİ EV HANIMI 

 • Sponsor dilekçesi
 • Sponsorun Kimlik kartı fotokopisi
 • Sponsorun evrakları

TELEFON DESTEK HATTI: 0545 571 75 71 – 0539 666 66 62

WHATS APP: 0 545 571 75 71

E-MAİL: info@kocakvize.com

ADRES:

Gezgel Turizm (Koçak Vize)

İşçiblokları mah. Muhsin Yazıcıoğlu cad. No:57/51, Regnum Sky Tower, Çankaya/ANKARA

Belçika Vize Başvurusu için Gerekli Temel Evraklar

1.PASAPORT

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

 1. BAŞVURU FORMU

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   –  Gerekli Tüm Formlar

 1. BİOMETRİK FOTOĞRAF

Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu

Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için VFS Global ofislerinden destek alabilirsiniz

 1. SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Belçika vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Belçika havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

 1. VİZE HARCI

Başvurunuz esnasında VFS Global ofislerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

6.ARAÇ BİLGİLERİ

6.1 SEYAHAT REZERVASYONLARI

Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

7.MESLEK VE GİDİŞ AMACINA GÖRE EVRAKLAR

7.1 KONAKLAMA BELGELERİ

Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır.

 1. BANKA HESAP DÖKÜMÜ

Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.

Not: Banka hesap dökümünün, başvuru tarihinden önceki son onbeş ( 15 ) gün içinde düzenlenmiş olması gerekmekte.

 1. ÇALIŞMA & İZİN BELGESİ

Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

 1. SGK HİZMET DÖKÜMÜ

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir.  Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir. QR Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

 1. SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır. SGK Bildirgesinde okunaklı ve Barkodu olması gerekmektedir. Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

12.MAAŞ BORDROLARI

Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları ibraz edilmelidir.

 1. İŞ SÖZLEŞMESİ

Sgk\’lı çalışan değil iseniz çalıştığınız firma ile aranızdaki iş aktini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmenizi sunmalısınız.

 1. EK GELİR BELGELERİ

Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

Gerekli evrakların pdf formatında indirmek için tıklayınız.

Belçika Turistik Vize

Kısa süreli vize türüne başvurarak Belçika’ya turist olarak gitmeniz mümkündür. Schengen ülke grubunda yer alan Belçika’ya gidebilmeniz içinde Schengen vizesi almanız gerekecektir. Başvuruyu sunmadan önce evrakları temin etmeli ve kontrollerini iyi yapmanız gerekir. Belçika turistik vize ile alakalı öncelikli olarak en az 6 ay geçerliliği olan ve içerisinde 2 boş sayfası bulunan pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Pasaport türünüze göre Belçika vize işlemleri sürdürmeniz mümkündür.

Seyahat tarihleri ile paralel şekilde ilerleyecek geçerliliği kontrol etmeyi de unutmamanız gerekir. Sorunsuz şekilde vizenizi alıp seyahatinizi tamamlamanız için ince detaylara dikkat etmek önemlidir. Başvurular esnasında mesleki durumunuzu gösterir belgeler de istendiğini unutmamanız gerekir.

Vize işlemleriyle alakalı diğer husus ise başvuru formudur. Başvuru formu sizi tanımlayan ve hangi amaçla seyahat etmek istediğinizi açıklayan önemli belgelerdendir. Doldurmanız gereken bu formu Belçika konsolosluğu sitesinden ve Vize başvuru merkezi aracılığı ile temin etmeniz mümkündür. Vize merkezi hem form doldurma konusunda hem de başvurularda ne tür işlemlerin yapılacağı konusunda size destek sunmaktadır.

Profesyonel destek almanın ekonomik açıdan size büyük avantajları olacaktır. Belçika vize başvurusu sürdürürken hangi işlemin yapılması gerektiği ve başvuruya dair dosya incelemeleri öncelikli olmalıdır. Vize başvuru formunu online olarak doldurmanız mümkündür. Online olarak doldurabileceğiniz bu formu Türkçe doldurmanız söz konusu değildir. İngilizce, Almanca, Flemnkçe ve Fransızca olarak doldurmanız mümkündür.

Evraklarınızı hazırladıktan sonra vize ücretlerini de başvuru öncesinde ödemeniz gerekmektedir. Ödemeyi yaptıktan sonra dekontu başvuru dosyasıyla birlikte sunmanız gerekir. Vize ücreti ödenmeyen başvurular değerlendirmeye alınmayacağı için bu hususa dikkat ediniz. Seyahat ayrıntılarını bildirmeniz gerekirken ayrıca otel ve uçak rezervasyonlarını da dosyada bulundurmanız gereklidir. Nerede kalacağınızı, ne kadar kalacağınızı ve ne zaman geri döneceğinizi bu şekilde öğrenmeleri mümkündür.

Belçika turistik vize başvurusunu en a 1 ay önceden yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Konsolosluğun iş yoğunluğu ve resmi tatil günleri hesaba katıldığında bu süre oldukça idealdir. Başvuruyu seyahate yakın zamanda yaparsanız seyahat planınıza uygun şekilde vize yetişmeyebilir. Bu durumda yaptığınız tüm masraflar boşa gideceği gibi sonraki işlemler için yeni masraflara girmeniz gerekir.

Turist vizesi için gerekli evraklar

En çok başvuruda bulunulan vize türlerinin başında turistik vize gelmektedir. Yalnızca turistik amaçlarla, 90 günden daha az süre ile yapılan seyahatleri içermektedir.

​ÇALIŞAN İÇİN

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Şirket antetli kağıdına seyahat detaylarınızı belirten imza yetkilisi tarafından imzalı kaşeli dilekçe (Aslı)
 • Şirket imza sirküleri (Fotokopisi)
 • Şirket son dönem vergi levhası (Fotokopisi)
 • Şirket faaliyet belgesi son 3 ay içerisinde alınmış olmalı (Aslı)
 • Şirket ticaret sicil gazetesi (Fotokopisi)
 • SSK işe giriş bildirgesi (Fotokopisi)
 • SGK 4A hizmet dökümü (E-Devlet yada SGK dan alınacak) (Fotokopisi)
 • Son 6 ay içerisinde işyeri değişikliğiniz varsa eski işyeri SGK işe giriş bildirge (Fotokopisi)
 • Son 3 aylık maaş bordosu (Aslı)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Ticari vizelerde şirket adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Ticari vizelerde görüşmeye gidilecek şirket tarafından düzenlenmiş davetiye (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

ŞİRKET ORTAĞI İÇİN

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Şirket antetli kağıdına seyahat detaylarınızı belirten imzalı kaşeli dilekçe (Aslı)
 • Şirket imza sirküleri (Fotokopisi)
 • Şirket son dönem vergi levhası (Fotokopisi)
 • Şirket faaliyet belgesi son 3 ay içerisinde alınmış olmalı (Aslı)
 • Şirket ticaret sicil gazetesi (Fotokopisi)
 • SGK 4B tescil kaydı bilgisi ve 4B hizmet bilgisi (E-Devlet yada SGK dan alınacak) (Fotokopisi)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Ticari vizelerde şirket adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Ticari vizelerde görüşmeye gidilecek şirket tarafından düzenlenmiş davetiye (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

​DEVLET MEMURU

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Bağlı olduğu kurum tarafından düzenlenmiş görev ve izin belgesi (Aslı)
 • Kurum görev kimlik kartı (Fotokopisi)
 • Son 6 aylık maaş bordosu (Aslı)
 • Şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • Seyahat detaylarınızı belirten imzalı dilekçe (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

EV HANIMI

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Varsa şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)
 • Masraflarını karşılayacak eşine ait diğer evraklar (İlgili evrak listesine bakınız)
 • Eşi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış seyahat detaylarını belirten imzalı dilekçe (Aslı)

EMEKLİ

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Emekli olduğu kurum tarafından alınmış emeklilik belgesi (Aslı)
 • Emekli maaşını aldığı banka hesabının son 6 aylık dökümü imzalı kaşeli (Aslı)
 • Şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahat detaylarını belirten imzalı dilekçe (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

Belçika Ticari ve Fuar Vizesi

Seyahat amacınız ticari faaliyetlerinizi daha geniş alana yayabilmek için uygun vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Hem ticari hem de fuar amacı ile Belçika’ya gitmek istediğinizde kısa süreli seyahatlerde geçerli C tipi vizeye başvurmalısınız. Belçika ticari ve fuar vizesi için çok fazla evrak talep edilse de bu tamamen yapılması planlanan işin denetlenmesi içindir. Yani kaçak işlerin olmaması ve gerçekle örtüşen bilgiler içermesine özen gösterilmektedir.

Bu aynı zamanda Belçika’nın ülke menfaatlerini koruması ile de doğru orantılıdır. Faaliyet alanları ve ne gibi işlerin yürütüleceği konusunda ayrıntılı bilgi edinmek istemektedirler. Aynı zamanda Türkiye’de ne tür ticari faaliyetlerde bulunulduğu da denetlenmektedir. Belçika vize işlemleri ile ilgili ayrıntıları ve değerlendirme prosedürleri iyi bilmek işleri kolaylaştıracaktır. İncelemelerde sorun yaşamama adına istenen tüm evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

Seyahat tarihini belirledikten sonra başvuru yapacağınız zamanı belirlemeniz onay sürecinin uzama ihtimalinden dolayı önemlidir. En doğru tercih seyahat tarihinden 1 ay önce başvuruyu sunmaktır. Birçok farklı sebepten dolayı başvuru değerlendirme süresi öngörülenden daha uzun sürebilir. Buda sizin planların riske girmesine sebep olacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en doğru tercihi yapmanın faydasını görebilirsiniz.

Firma sahibi ve firma çalışanı arasında evrak talebi farkı bulunsa da her iki başvuruda da firmanın detaylı bilgileri istenmektedir. Faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi ve banka dökümleri gibi belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin kriterlere uygun olmasına ve yanılgıya sebep olabilecek durumlara sahip olmamasına dikkat etmeniz elzemdir.

Ticari faaliyette bulunan tüm mükellefler Belçika ticari ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilir. Yaptığınız işin küçük ya da büyük olmasına değil, ne tür faaliyette bulunduğunuza dikkat edilmektedir. Önemli olan vize alabilme ile ilgili belirlenen kuralları yerine getirmiş olmanız. Belçika vize başvurusu işlerinizi düzenli şekilde ilerlemesi ve sorun çıkmaması adına dosyanızı titiz hazırlayın. Ticari amaçlı yapılan seyahatler için de davetiyeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Belçika’da ki bir fuara katılmak için yapacağınız başvuruda davet edilip edilmediğinize bakılmaktadır. Davet edilmeden rastgele bir fuara katılmanız mümkün olmayabilir. Sizinle etkileşime geçecek kişi ve firmalar bulmanız gerekmektedir.

Ticari Vize için gerekli evraklar

Ticari faaliyetlerde bulunanların iş amaçlı seyahatlerinde alması gereken bize türüdür. 90 günü aşmamak kaydıyla alınabilen ticari vizeler için mutlaka iş ortaklarından davetiye alınması gerekmektedir.

İş ve Fuar ziyareti vizesi için gerekli evraklar

\"Belçika

​ÇALIŞAN İÇİN

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Şirket antetli kağıdına seyahat detaylarınızı belirten imza yetkilisi tarafından imzalı kaşeli dilekçe (Aslı)
 • Şirket imza sirküleri (Fotokopisi)
 • Şirket son dönem vergi levhası (Fotokopisi)
 • Şirket faaliyet belgesi son 3 ay içerisinde alınmış olmalı (Aslı)
 • Şirket ticaret sicil gazetesi (Fotokopisi)
 • SSK işe giriş bildirgesi (Fotokopisi)
 • SGK 4A hizmet dökümü (E-Devlet yada SGK dan alınacak) (Fotokopisi)
 • Son 6 ay içerisinde işyeri değişikliğiniz varsa eski işyeri SGK işe giriş bildirge (Fotokopisi)
 • Son 3 aylık maaş bordosu (Aslı)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Ticari vizelerde şirket adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Ticari vizelerde görüşmeye gidilecek şirket tarafından düzenlenmiş davetiye (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

ŞİRKET ORTAĞI İÇİN

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Şirket antetli kağıdına seyahat detaylarınızı belirten imzalı kaşeli dilekçe (Aslı)
 • Şirket imza sirküleri (Fotokopisi)
 • Şirket son dönem vergi levhası (Fotokopisi)
 • Şirket faaliyet belgesi son 3 ay içerisinde alınmış olmalı (Aslı)
 • Şirket ticaret sicil gazetesi (Fotokopisi)
 • SGK 4B tescil kaydı bilgisi ve 4B hizmet bilgisi (E-Devlet yada SGK dan alınacak) (Fotokopisi)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Ticari vizelerde şirket adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Ticari vizelerde görüşmeye gidilecek şirket tarafından düzenlenmiş davetiye (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

​DEVLET MEMURU

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Bağlı olduğu kurum tarafından düzenlenmiş görev ve izin belgesi (Aslı)
 • Kurum görev kimlik kartı (Fotokopisi)
 • Son 6 aylık maaş bordosu (Aslı)
 • Şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • Seyahat detaylarınızı belirten imzalı dilekçe (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

EMEKLİ

 • En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
 • Varsa eski pasaportlarınız (Aslı)
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz resim
 • T.C. kimlik (Fotokopisi)
 • Emekli olduğu kurum tarafından alınmış emeklilik belgesi (Aslı)
 • Emekli maaşını aldığı banka hesabının son 6 aylık dökümü imzalı kaşeli (Aslı)
 • Şahıs adına ait bakiyeli ve güncel tarihli 3 aylık banka hesap dökümü (Aslı)
 • Varsa malvarlığınızı gösteren evraklar (Araç ruhsat, Tapu vb.) (Fotokopisi)
 • Evli olanlardan evlilik cüzdanı (Fotokopisi)
 • Turistik vizelerde otel ve uçak bileti rezervasyonu (Fotokopisi)
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahat detaylarını belirten imzalı dilekçe (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye (Aslı)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin oturum kartı veya kimlik (Fotokopisi)
 • Özel ziyaret vizelerinde davetiye gönderen kişinin işyerinden son 3 aylık maaş bordrosu
 • Özel ziyaret ve turistik vizelerde vukuatlı toplu nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • 30.000 EUR teminatlı tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Seyahat Sağlık Sigortası (Aslı)

Belçika Aile Arkadaş Akraba Ziyareti Vizesi

Aile bireylerinizden birisi ya da arkadaşınız Belçika’da yaşıyorsa onu ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaret için ise kısa süreli C tipi vize almanız gerekecektir. Belçika aile arkadaş akraba ziyareti vizesi davetiye üzerine kurulu düzende verilmektedir. Ziyaret edeceğiniz kişi size davetiye göndermezse başvurunuzun onaylanması pekte mümkün olmayacaktır. Ayrıca davetiyenin de prosedürlere uygun şekilde gönderilmiş olması ve başvuru esnasında orijinal davetiyenin sunulmuş olması gerekir.

Davetiyenin içeriğinde ise mutlaka davet eden kişinin iletişim ve ikame bilgileri de yer almalıdır. Çalıştığı yer ile ilgili bilgiler sunarken konaklamaya dair de bilgilere yer vermelidir. Yaşadığı bölgenin belediyesine gidip davetiyeyi onaylatması gerekir.

Belçika Schengen grubuna dahil olmasından dolayı vizelerde mutlaka parmak izi verilmesi gerekmektedir. Belçika vize başvurusu esnasında denetlenmesi gereken parmak izi daha önce alınmışsa süresine bakılmalıdır. Sistemde parmak izi 5 yıl boyunca günceliğini korumaktadır. 5 yılın sonunda yeni bir vize başvurusunda bulunulması söz konusu ise parmak izi sisteme tekrardan kaydedilmelidir.

Belçika vize işlemleri ile alakalı parmak izi tamamlandıktan sonra pasaport kontrolü yapmanız çok önemlidir. Yıpranmamış ve 6 aylık geçerliliği olan pasaportunuz ile başvuru yapabilirsiniz. Sık seyahat eden birisiyseniz pasaporttaki sayfalarda boş yer kalmamış olabilir. Bu durumda pasaportunuzu yenilemeniz ve başvuruyu yeni pasaportla yapmanız daha doğru olacaktır. Hem ilk pasaport çıkartmada hem de pasaport yenilemede bulunduğunuz bölgenin nüfus müdürlüklerine başvurmanız gerekecektir.

Tüm evrakları titiz şekilde kontrol ettikten sonra başvuru için işlemleri başlatabilirsiniz. Belçika aile ve arkadaş vizesi ile alakalı profesyonel destek almanız hem maddi hem de manevi açıdan avantajlıdır. Maddi açıdan avantajı hatalı işlemden dolayı ret alma ihtimaliniz olabilir. Ret aldığınızda yaptığınız masrafları geri iade almanız söz konusu değildir. Bu yönü ile size avantaj sunmaktadır. Manevi olarak ise ailenizden birini uzun zamandır görmediğiniz için seyahat planı yapmış olmanızdır.

Bu seyahatin gerçekleşmemesi sizi ve sevdiklerinizi ciddi anlamda üzecektir. Böyle bir durum ile karşılaşmama adına Vize başvuru merkezi ile irtibatlı iş yürütmek daha iyi sonuç verecektir. Hiçbir vize merkezi %100 vizenizi alırız tabiri kullanmamaktadır. Bu tabiri kullanan kişilerin vize ile ilgili işlemleri suistimal etmek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir vaatte bulunan kişi ve kuruluşlardan uzak durmanız daha doğru olacaktır.

Aile ve Arkadaş ziyaret vizesi için gerekli evraklar

90 güne kadar alınabilen vize türlerinden biri de aile, akraba ve arkadaş ziyaretleri vizesidir. Ziyaret edilecek kişilerden alınacak davetiye bu vize türü için de zorunludur.

[box type=\”info\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]

STANDART EVRAKLAR

➡️PASAPORT

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

➡️BAŞVURU FORMU

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   –  Gerekli Tüm Formlar

➡️BİOMETRİK FOTOĞRAF

Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu

Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için VFS Global ofislerinden destek alabilirsiniz.

➡️SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Belçika vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Belçika havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

➡️VİZE HARCI

Başvurunuz esnasında VFS Global ofislerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

ARAÇ BİLGİLERİ

➡️SEYAHAT REZERVASYONLARI

Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

MESLEK VE GİDİŞ AMACINA GÖRE EVRAKLAR

➡️KONAKLAMA BELGELERİ

Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Konaklama rezervasyonları veya  Belçika’daki davet eden kişinin yabancılar dairesince yada bağlı bulundukları Belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. (Verpflichtungserklärung)

Not: Masrafların karşılanacağına dair resmi bir davetiye ibraz edilemez ise; davet eden kişi tarafından yazılacak Belçikaca düz bir davetiye dilekçesi  ile kimlik, ikamet veya oturum belgelerinin sunulması gerekmektedir.

➡️NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ ASLI

Türk vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ibraz edilmelidir. Bu belge yalnızca QR Barkodu ile kabul edilmektedir. Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalıdır. (Sponsorluk durumlarında sponsor olan 1.derece akrabanın nüfus kayıt örneğinde akrabalık derecesi görünmelidir.)

➡️BANKA DÖKÜMÜ

Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.

Not: Banka hesap dökümünün, başvuru tarihinden önceki son onbeş ( 15 ) gün içinde düzenlenmiş olması gerekmekte.

➡️ÇALIŞMA & İZİN BELGESİ

Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

➡️SGK HİZMET DÖKÜMÜ

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir.  Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir. QR Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

➡️SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır. SGK Bildirgesinde okunaklı ve Barkodu olması gerekmektedir. Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

➡️MAAŞ BORDROLARI

Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları ibraz edilmelidir.

➡️İŞ SÖZLEŞMESİ

Sgk\’lı çalışan değil iseniz çalıştığınız firma ile aranızdaki iş aktini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmesi sunulmalıdır.

➡️EK GELİR BELGELERİ

Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

[/box]

Eğitim Kültürel Sportif Erkinlik Vizesi için gerekli evraklar

Belçika’ya gerçekleştirilecek kültürel ve sportif faaliyetler için 90 güne kadar geçerli kültürel vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

STANDART EVRAKLAR

➡️PASAPORT

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

➡️BAŞVURU FORMU

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   –  Gerekli Tüm Formlar

➡️BİOMETRİK FOTOĞRAF

Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu

Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için VFS Global ofislerinden destek alabilirsiniz.

➡️SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Belçika vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Belçika havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

➡️VİZE HARCI

Başvurunuz esnasında VFS Global ofislerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

ARAÇ BİLGİLERİ

➡️SEYAHAT REZERVASYONLARI

Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

MESLEK VE GİDİŞ AMACINA GÖRE EVRAKLAR

➡️KONAKLAMA BELGELERİ

Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır.

Kültürel bir etkinliğe veya kongreye katılmak için:

➡️KÜLTÜREL DAVETİYE

Aşağıdaki özelliklerde etkinliği organize eden tarafından düzenlenmiş bir davetiye, kültürel hizmeti sunan kurum ile yapılmış sözleşme yada yenilikçi bir çalışmaya ait davetiye;

Etkinliği organize edenin adresi ve iletişim bilgileri ile etkinliğin yapılacağı yer ve Belçika`daki mekan hakkında bilgi,

Etkinliğin yapılacağı zaman aralığı ve etkinliğin türü,

Başvuru sahibinin adı-soyadı ve görevi,

Duruma göre seyahat, konaklama gibi giderlerinin karşılanacağına dair ibare yer almalıdır.

Spor etkinliğine katılmak için:

➡️SPORTİF FAALİYET DAVETİYESİ

Spor kulübü veya spor federasyonu tarafından verilen davetiye veya aşağıdaki bilgileri içeren ve spor organizasyonuna katılımı tasdikleyen belge;

Etkinliği organize edenin adresi ve iletişim bilgileri ve etkinliğin yapılacağı yer ve Belçika`daki mekan hakkında bilgi,

Etkinliğin yapılacağı zaman aralığı ve etkinliğin türü,

Sporcu ve onun görevi hakkında bilgi,

Duruma göre seyahat, konaklama gibi giderlerinin karşılanacağına dair ibare yer almalıdır.

➡️GÖNDEREN KURUM DİLEKÇESİ

Gönderen Türkiye spor kulübü veya spor federasyonu tarafından verilen ve aşağıdaki bilgileri içeren belge:

Etkinliğin yapılacağı zaman aralığı ve etkinliğin türü

Sporcu ve onun görevi hakkında bilgi

Duruma göre seyahat, konaklama gibi giderlerinin karşılanacağına dair ibare yer almalıdır.

➡️EK GELİR BELGELERİ

Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

DİLEKÇE

Başvuru sahiplerinin 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı , okunaklı, gidiş dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe ibraz etmeleri gerekmektedir.

Masraflarınızı karşılayacak 1.derece akrabanın kendi başvurmasa bile şahsen başvuruda bulunacağı şekilde tüm gelir evraklarını sunmalıdır.

Masrafları karşılayacak sponsor kişi meslek grubuna göre kendi gelir evraklarını eksiksiz ibraz etmelidir.

Tır Şoförü vizesi için gerekli evraklar

[box type=\”note\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]

STANDART EVRAKLAR

➡️PASAPORT

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

➡️BAŞVURU FORMU

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   –  Gerekli Tüm Formlar

➡️BİOMETRİK FOTOĞRAF

Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu

Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için VFS Global ofislerinden destek alabilirsiniz.

➡️SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Belçika vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Belçika havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

➡️VİZE HARCI

Başvurunuz esnasında VFS Global ofislerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

MESLEK VE GİDİŞ AMACINA GÖRE EVRAKLAR

➡️ULUSLARARASI SÜRÜCÜ BELGESİ

Türkiye ve uluslararası kullanımlara ait sürücü belgeleri gerekmektedir. (SRC ve Ehliyet)

➡️SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır. SGK Bildirgesinde okunaklı ve Barkodu olması gerekmektedir. Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

➡️SGK HİZMET DÖKÜMÜ

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir.  Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir. QR Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

➡️FAALİYET BELGESİ

Şirketinizin faaliyetine göre kayıtlı bulunduğu odalardan temin edebileceğiniz Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti  fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde sunulmalıdır.

Buna ek olarak şirketinizin faaliyetine göre kayıtlı bulunduğu odalardan temin edebileceğiniz Faaliyet Belgenizin fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde sunulmalıdır.

➡️ORTAKLIK TEYİT BELGESİ

Ortaklık var ise bunu kanıtlayıcı teyit belgesi ve her iki şirketinde imza sirküleri sunulmalıdır.

➡️GÜNCEL VERGİ LEVHASI

Son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi sunulmalıdır.

➡️C2 YETKİ BELGESİ

Nakliye şirketi tarafından temin edilebilen taşımacılık yetki belgesi ibraz edilmelidir.

➡️ŞOFÖR LİSTESİ

Nakliye şirketinin araç ve şoförlerinin bilgilerini içeren antetli kağıtta bilgileri gerekmektedir.

➡️ARAÇ LİSTESİ

Nakliye şirketine ait araçları gösteren tam liste ibraz edilmelidir.

➡️FİRMA DİLEKÇESİ

Aşağıdaki bilgileri içeren Türkiye´deki işveren firmanın yazısı;

Başvuru sahibinin Ad Soyad ve görev tanımı,

Ticari ilişkinin detayları,

Seyahat masraflarının karşılanacağına dair ibare,

Örnek Firma Dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kiralık Araç/Şoför ile gerçekleştirilecek olan Nakliyatlar için örnek Firma Dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Nakliye şirketine kayıtlı geçerli Schengen vizesi bulunan şoförlerin listesi.

➡️BELÇİKA FİRMASI İLE TİCARİ İLİŞKİ BELGELERİ

Belçika ile olan iş ilişkisini gösteren son 5 nakliye işine ait aşağıda sıralanan belgeler;

CMR Belgesi

Transit Refakat Beyannamesi (T1)

➡️BELÇİKA FİRMASINDAN TEYİT YAZISI

Başvuru tarihinden önce son 12 ay içinde Belçika\’ya herhangi bir nakliye işi üstlenmemiş nakliye firmaları aldıkları işi alıcıya teyit ettirmelidir. Bu teyit yazısı mutlaka sadece aşağıdaki e-posta adresine gönderilmeli: ( info.lkw@anka.diplo.de )

➡️YABANCI UYRUKLULAR

Türkiye´de şoför olarak bir işveren adına çalışıyor, fakat yabancı uyrukluysanız, bir Schengen Vizesi almak zorundasınız. Asıl gideceğiniz ülke Belçika ise Belçika\’ya bağlı temsilciliklerden vize almalısınız. Eğer bir yıllık vize talebinde bulunacaksanız da lütfen aşağıdaki belgeleri de ilave ediniz:

Son kalış süresini belgeleyen bilgi formu

[/box]

Belçika Vizesi Başvuru Formları

\"Belçika

İngilizce Schengen Başvuru Formu

Türkçe Schengen Başvuru Formu

Kargo Teslimat Formu

Vekaletname (Yetkilendirme)

Ankara Büyükelçiliği Ek Formu

İstanbul Başkonsolosluğu Ek Formu

Eksik Evrak Dilekçesi

Tır Başvuru Formu Ek Formu

Tır Şoförü-Nakliye beyan formu

Vekaletname (Yetkilendirme) formlarını doldurmadan önce aşağıdaki örnek formlardan yardım alabilirsiniz.

 Örnek Vekaletname formu (18 yaş altı)
 Örnek Vekaletname formu (18 yaş üstü)

Belçika vize ücreti

Schengen Vize Ücreti

Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler (Konsolosluk/Elçilik) adına tahsil edilmektedir.

Vize ücreti, sadece Euro kabul edilmektedir. Vize ücretinin tam ve hazır getirilmesi rica olunur.

YAŞ VİZE HARÇ BEDELİ BAŞVURU MERKEZİ ÜCRETİ KOÇAK VİZE HİZMET BEDELİ TOPLAM
0 – 5 Yaş 0 € 40 € 50 € 90 € + Sigorta
6 – 11 Yaş 40 € 40 € 50 € 130 € + Sigorta
12 Yaş ve Üzeri 80 € 40 € 50 € 170 € + Sigorta
 • Zorunlu seyahat sağlık sigortaücretleri aşağıda paylaşılmıştır.
 • Belçika vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Belçika vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır. Başvuru merkezi ve zorunlu kargo ödemesi TL olarak nakit veya kart ile ödenebilir.
 • Belçika vize başvurusunda bulunacak Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri ile birlikte seyahat etmeleri ya da seyahat sırasında buluşacaklarsa, konsolosluk vize harcından muaftır.
 • Öğrenci gezileri için öğrencilere refakat eden öğretmenler konsolosluk vize harcından muaftır.
 • Belçika’ya seyahat edecek engelliler ve refakatçısı başvuru merkezi ödemesinden muaf olup, vize harcını ödemesi gereklidir

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Aşağıdaki sigorta ücretleri konsolosluk vize başvuru isteklerine uygun olarak ve Covid-19 teminatı içeren sigorta poliçeleri içindir. 80 yaş üzeri sigorta primleri için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

GÜN SAYISI     ÜCRETLENDİRME (0-80 YAŞ)

1 – 16 Gün 12,00 €
1 Ay 15,00 €
3 Ay 20,00 €
6 Ay 25,00 €
1 Yıl 35,00 €

Belçika Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Almanya, Belçika, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Belçika, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Belçika, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Belçika vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar? Belçika Vizesi İşlem Süresi

Belçika vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra genellikle 4-5 iş gününde sonuçlanır. Bununla birlikte konsolosluğun belirtmiş olduğu süre 15 günüdür ve Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır. Bu sebepten 4-5 günü baz alarak işlem yapılmamasını öneriyoruz.

Uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren 15 takvim günü içinde karara bağlanır.

Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

Belçika Vizesi Randevu Alma

\"Belçika

Belçika vizesi randevu alma işlemleri aşağıdaki linke tıklayarak alabilirsiniz.

https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/bel

Belçika Vize Başvuru Takip

Belçika vize başvurularını buradan takip etmek için tıklayınız

https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/nld/track-application

Bekçika Vizesi Ankara

Belçika Vizesi Ankara da Koçak vize güvencesi ile Vize başvurularınızı Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Konsolosluğu’na iletebilmek için ofislerimizden faydalanabilirsiniz. Böylelikle internet sitelerimiz üzerinden online olarak değerli bilgilere ve pek çok belgeye ulaşmanız mümkün olacaktır. Başvurularınızın yapılmasıyla ilgili olarak tüm detayları öğrenebilmek ve randevuları oluşturabilmek için ofislerimizi aramanız yeterli olacaktır. Çalışma saatlerimiz içerisinde bizlere ulaşan kişilerin sorunlarını çözmek için adım atmaktayız.

Çağrı merkezlerimize veya mail adreslerimize ulaştırılacak olan talepleri en hızlı ve pratik şekilde çözmekteyiz. Sizler de herhangi bir ücret talep etmeden danışmanlık hizmetlerini sürdüren adreslerimiz ile tanışabilirsiniz. En deneyimli ve kaliteli ekiplerimizin, başvuru yapabileceğiniz vize çeşitleri hakkında bilgilendirici çalışmalarından faydalanmış olacaksınız.

Belçika Vizesi Uyarılar

\"Belçika

Turistik seyahat amacıyla yapacağınız vize başvurusu için yukarıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir.  Gerek duyulması halinde, Vize Bölümünce başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Vize Bölümü, eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, başvuru evrakı ilgili Konsolosluk/Elçilik vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içersinde karar vermek zorundadır. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız. Başvuru evrakının VFS Global´dan Vize Bölümüne teslim edilmesi ve oradan tekrar geri gönderilmesi de ilaveten bir kaç gün sürebilir. Özellikle Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı  veya Belçika´nın dini Bayramları olan Paskalya ve Noel Bayramı öncesinde işlem süreleri uzayabilir.

25 Eylül 2014´ten beri Schengen vize başvurusunda 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir. Bu nedenle VFS Global vize başvurularını sadece randevuyla almaktadır. Parmak izi alımı için her başvuru sahibinin şahsen VFS Global şubesine gitmesi gerekmektedir.

Seyahat etmek istediğiniz ülke Belçika ise, başvurunuzu tüm VFS Global ofislerinden gerçekleştirebilirsiniz. Evraklarınız otomatik olarak ikamet ettiğiniz yere göre sizin bağlı olduğunuz Konsolosluk Vize Bölümüne iletilir. Schengen Bölgesinde farklı ülkelere de seyahatiniz olacak ise en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğinden başvurmanız gerekmektedir.

Pasaportlarda yer alan uzatma ibareleri vize başvuruları için geçerli değildir. Uzatma ibaresi yer alan pasaportların tekrar ilgili birim tarafından yenilenmesi gerekmektedir. Bu ibare ile başvuru yapılmak istenmesi durumunda başvuru kabul kararı tamamen dış temsilciliklere aittir.

Tüm VFS Global ofisleri, Türkiye’de ikamet ettiğiniz il veya ilçeden bağımsız olarak, vize başvurunuzu kabul etmektedir. Fakat dış temsilciliklerin belirlenmiş yetki alanları bulunmaktadır. Buna bağlı olarak her VFS Global ofisinin de bağlı bulunduğu bir dış temsilcilik mevcuttur. Başvurunuz VFS Global ofisleri tarafından ikamet ettiğiniz ilden sorumlu Belçika dış temsilciliğinin Vize Bölümü’ne iletilecektir.

İkamet ettiğiniz şehir ile başvuru yapmayı istediğiniz VFS Global ofisinin bulunduğu şehrin aynı diplomatik temsilciliğin (Elçilik veya Konsolosluk) yetki alanında olması gerekir. Eğer başvuru yapacağınız VFS Global ofisi başvurunuzu inceleyecek diplomatik temsilciliğin yetki alanı dışında ise bu işlem için ayrıca dış şube hizmet ücreti talep edilecektir. Ücret detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen detaylı bilgi için ofisler ve yetki alanları ile ilgili sayfamızı https://visa.vfsglobal.com/tur/tr

Belçika’nın Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Belçika Schengen ülkeleri bölgesinde bulunduğu için Schengen bölgesinde bulunan Belçika dışındaki 25 ülkede yasal ikameti olan kişiler, Belçika’ya vizesiz girebilmekte veya transit geçiş yapabilmektedir. Bu ülkeler şu şekildedir:

 • Almanya •Belçika• Belçika• Çek Cumhuriyeti• Danimarka• Estonya• Finlandiya• Belçika• Yunanistan• Macar Bulgaristan • Polonya• Portekiz• Slovakya• Slovenya• İspanya• İsveç• İsviçre• Liechtenstein • İzlanda •Fransa • Letonya• Litvanya• Lüksemburg• Malta• Hollanda• Norveç

Bazı ülkeler ise Belçika’yı 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz ziyaret edebilmektedir. Türkiye için ise Umumi pasaport(bordo) sahiplerinin vize alması gerekirken, Hizmet(gri), Hususi(yeşil) ve Diplomatik(siyah) pasaport sahipleri Belçika’ya 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz girebilmektedir.

Belçika Covid Aşı İstiyor mu? Belçika PCR Testi istiyor mu?

\"Belçika\"

BELÇİKA

Hangi aşıları kabul ediyor? Herhangi bir aşı gerekliliği bulunmamaktadır. Resmi vize kuralları geçerlidir.
Kaç doz aşı istiyor? Herhangi bir aşı gerekliliği bulunmamaktadır. Resmi vize kuralları geçerlidir.
Süre şartı var mı? Herhangi bir aşı gerekliliği bulunmamaktadır. Resmi vize kuralları geçerlidir.
PCR Testi istiyor mu? Test istenmemektedir.

– Seyahat izni verilmektedir
– Karantina zorunlu değildir
– Kalkış öncesi negatif PCR test zorunlu değildir

BELÇİKA VİZESİ İÇİN BİLGİ ALINIZ

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

\"Belçika

Belçika Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Belçika vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Belçika vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Belçika vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Belçika’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Belçika’ya davetiye ile gidecekler için Belçika’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.

Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Belçika Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Belçika Schengen üye ülkelerinden biridir ve Belçika üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Belçika Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Belçika olmalıdır. Belçika vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Belçika, Belçika, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Belçika, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Belçika, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Belçika vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Belçika Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Belçika Schengen vize ve 90 gün üzeri eğitim vizesi başvurusu için VFS Global isimli Belçika vize başvuru merkezi resmi internet sitesi (https://VFS Global.com.tr/de/tr) üzerinden >vize işlemleri> randevu işlemleri sekmesinden online olarak randevu Belçikaız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini VFS Global’ya benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Belçika Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

\"Belçika

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Belçika ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Belçika vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

Belçika Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Belçika vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

Belçika Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 59 içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 59 ayı hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

Belçika Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Belçika Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Belçika vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Belçika vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Belçika vize reddine itiraz, vize sonucunuzu aldığınız günden itibaren 1 ay içinde yapılmalıdır.

Belçika vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. Belçika vize reddine itiraz vize red mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte Belçika yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları Belçika’ya çevirerek eklemelisiniz (Vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz evrakları tekrar sunmanıza gerek yoktur).

Belçika vize ret dilekçenizi ve ret mektubunuzu ilgili Belçika konsolosluğuna posta, fax ya da e-posta yolu ile iletebilirsiniz. Belçika konsolosluk ve büyükelçilik iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

Belçika vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç 3 ay kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da Belçika için vize başvurusunda bulunamazsınız.

Ret cevabına karşı mahkemede dava açılabilmektedir. Bu konuda bilgiyi
www.berlin.de/sen/justiz/gerichte/vg/ internet sayfasında bulabilirsiniz.

Belçika Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Belçika vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Belçika üzerinden olmalıdır. Belçika vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Belçika vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Belçika Büyükelçiliği ve Konsolosluğu İletişim Bilgileri

\"Belçika

Belçika Ankara Büyükelçiliği

Belçika Ankara Büyükelçiliği yetki alanı;

Adres:

Telefon:

Telefon:

Fax:

E-Posta:

Web Sitesi:

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı;

İzmir, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak.

Adres:

Telefon:

Telefax:

E-Posta:

Web Sitesi:

[box type=\”note\” align=\”\” class=\”\” width=\”\”]

 1.  Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Belçika vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

 1. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Belçika vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

 1. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Belçika vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

[/box]

İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz.

Belçika vizesi web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top